• Εργαστήριο Γενετικής και Βελτίωσης Φυτών

Ερευνητικά Προγράμματα

Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Κεντρική Μακεδονία 2014-2020», Άξονας Προτεραιότητας 1 «Ενίσχυση της έρευνας, της τεχνολογικής ανάπτυξης και της καινοτομίας». Φορέας Υλοποίησης: ΑΠΘ.

Φορέας χρηματοδότησης: τομέας Έρευνας και Καινοτομίας του ΥΠΠΕΘ, Φορέας υλοποίησης: ΑΠΘ.

Ανταγωνιστικό πρόγραμμα: «ΕΡΕΥΝΩ – ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ – ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ». Φορέας Υλοποίησης: ΑΠΘ.

• LEDWAR: Εφαρμογή τεχνητού φωτισμού με λαμπτήρες LED για μείωση του κόστους παραγωγής υψηλής ποιότητας εμβολιασμένων σποροφύτων καρπουζιού.

• LENSBREED: Αξιολόγηση και βελτίωση γηγενών πληθυσμών και ποικιλιών φακής για ιδιαίτερα αγροκομικά, φυσιολογικά και ποιοτικά χαρακτηριστικά.
  • ‘Βελτίωση της απόδοσης της ποικιλίας καπνού Μπασμάς Ξάνθη με συμβατικές μεθόδους και μοριακούς δείκτες’. Φορέας υλοποίησης: ΕΚΕΤΑ, Χρηματοδότηση: εταιρεία Leaf Tobacco Missirian s. a.
  • ‘Αύξηση της περιεκτικότητας σε νικοτίνη της ποικιλίας Βιρτζίνια με συμβατικές μεθόδους και με τη χρήση μοριακών δεικτών’. Φορέας υλοποίησης:  Α.Π.Θ., Χρηματοδότηση: εταιρία Leaf Tobacco A. Michailides s.a
  • Ενίσχυση της καλλιέργειας μαστιχόδεντρων με μοχλό τη χρήση καινοτόμων μοριακών μεθόδων. Δράση ‘Ερευνώ-Δημιουργώ-Καινοτομώ’. Χρηματοδότηση: Επιχειρησιακό Πρόγραμμα ‘Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία (ΕΠΑvΕΚ)’ με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ε.Ε.(Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης) στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ. (Κωδικός Έργου: 95716).
  • Χρήση βιοτεχνολογικών μεθόδων στην ανάδειξη, ταυτοποίηση, αξιολόγηση και πολλαπλασιασμό γηγενών γενοτύπων αρωματικής τριανταφυλλιάς με σκοπό την αξιοποίησή τους στην επέκταση της καλλιέργειας και βελτιστοποίηση της παραγωγής ροδέλαιου. Δράση ‘Ερευνώ-Δημιουργώ-Καινοτομώ’. Χρηματοδότηση: Επιχειρησιακό Πρόγραμμα ‘Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία (ΕΠΑvΕΚ)’ στα πλαίσια του ΕΣΠΑ με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ε.Ε.(Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης). (Κωδικός Έργου: 95722).
  • Biofarm: Εξερεύνηση της Βιοποικιλότητας για τη Διαχείριση και την Αειφόρο Εκμετάλλευση των Ελληνικών Φαρμακευτικών και Αρωματικών Φυτών Υψηλής Απόδοσης σε Ενεργά Μόρια. Ερευνώ-Δημιουργώ-Καινοτομώ (ΕΠΑΕΚ) στα πλαίσια του ΕΣΠΑ 2014-220. Χρηματοδότηση: Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό ταμείο Περιφερειακής ανάπτυξης) και από Εθνικούς Πόρους. (Κωδικός Έργου:  95732)

• Horizon 2020 / EUROPEAN COMMISSION- REMIX - NUMBER —No 727217 - Call: Horizon 2020-SFS-2016-2017 (Sustainable Food Security – Resilient and resource-efficient value chains) Redesigning European cropping systems based on species MIXtures

•  (ΕΚΛΕ Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης / BIOS Agrosystems)

«Αξιολόγηση σε διατοπικά πειράματα αγρού και Βελτίωση ποικιλιών βαμβακιού με στόχο την αύξηση του παραγωγικού δυναμικού και των ποιοτικών χαρακτηριστικών της ίνας τους».

• (ΕΚΛΕ Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης / BIOS Agrosystems / Ministry of Agriculture Gr- Azer)

Υλοποίηση προγράμματος ανάπτυξης αξιολόγησης και επιλογής ποικιλιών βαμβακιού κατάλληλων για την περιοχή του Azerbaijan

• ΔΡΑΣΗ: ΕΡΕΥΝΩ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ, ΚΑΙΝΟΤΟΜΩ

Παραγωγή νέων ποικιλιών ντομάτας με τη χρήση ομικών τεχνολογιών. Καινοτομώ (ΕΠΑΕΚ) στα πλαίσια του ΕΣΠΑ 2018-222.   Χρηματοδότηση: Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό ταμείο Περιφερειακής ανάπτυξης) και από Εθνικούς Πόρους.

• ΠΑΑ / ΜΕΤΡΟ 16  - 97578 : Συμμετοχική αξιολόγηση των νεοδομημένων ελληνικών υβριδίων τομάτας σε δύο συστήματα καλλιέργειας ως προς τα χαρακτηριστικά του παραγωγικού δυναμικού, της ποιότητας καρπού και της διατροφικής τους αξίας, στην Περιφέρεια Ηπείρου

• ΠΑΑ / ΜΕΤΡΟ 16 -  97331 : Αειφορική διαχείριση ιολογικών ασθενειών σε γενετικό υλικό φασολιού και ανάπτυξη προσαρμοσμένων ποικιλιών