• Εργαστήριο Γενετικής και Βελτίωσης Φυτών

Γενική Περιγραφή

Περιγραφή

Το εργαστήριο Γενετικής και Βελτιώσεως των φυτών ιδρύθηκε σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 296, ΦΕΚ 86/6 Απριλίου 1981 και αποτελεί μετεξέλιξη της έδρας Γενετικής και Βελτιώσεως των φυτών της Γεωπονικής Σχολής (Διάταγμα 143, ΦΕΚ 39/16 Φεβρουαρίου 1970). Είναι εγκατεστημένο στο κτίριο της Σχολής Γεωπονίας, Δασολογίας και Φυσικού περιβάλλοντος στην Πανεπιστημιούπολη του ΑΠΘ και διαθέτει εργαστηριακούς χώρους στο κτήριο 17 Β του Αγροκτήματος της Γεωπονικής Σχολής του ΑΠΘ, αξιοποιώντας παράλληλα τους πειραματικούς αγρούς και τις εγκαταστάσεις του γυάλινου θερμοκηπίου, που ανήκουν στη δικαιοδοσία του. Το εργαστήριο ασχολείται με έρευνα και διδασκαλία στα πεδία της Γενετικής, της Κλασσικής και Μοριακής Βελτίωσης των φυτών, της παραγωγής Σπόρων και Πολλαπλασιαστικού Υλικού, της Μοριακής Βιολογίας, Γονιδιωματικής και Βιοτεχνολογίας των φυτών. Το μόνιμο  προσωπικό του εργαστηρίου αποτελείται από τον Διευθυντή του εργαστηρίου Αναπληρωτή Καθηγητή Αλέξιο Πολύδωρα-Πολύδωρο την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ειρήνη Νιάνιου-Ομπεϊντάτ, τον Αναπληρωτή Καθηγητή Αθανάσιο Μαυρομάτη και τον ΕΔΙΠ Χαράλαμπο Ιορδανίδη.

Για Περισσότερες Πληροφορίες κλίκ εδώ